Przejdź do menu Przejdź do treści

PRZEJDŹ DROGĘ DO WOLNOŚCI Z GENERAŁEM ANDERSEM

15 września 2021 r.  Muzeum im. gen. Andersa otworzyło swoją pierwszą czasową wystawę „Z GENERAŁEM ANDERSEM… W DRODZE DO WOLNOŚCI. 80. rocznica układu Sikorski – Majski”.

Ekspozycja składa się z czterech części i dotyczy tragicznych losów Polaków podczas pobytu w Związku Sowieckim, historii żołnierzy 2. Korpusu Polskiego na Bliskim Wschodzie i podczas kampanii włoskiej oraz dziejów ludności cywilnej, która wydostała się z ZSRS z armią gen. Andersa, ze szczególnym uwzględnieniem ich pobytu w Iranie i Afryce.

Wystawa jest niezwykła, ponieważ z wielu pojedynczych opowieści udało się stworzyć wspólną narrację ukazującą złożone losy polskich zesłańców do Związku Sowieckiego. Elementem łączącym jest tutaj deportacja do ZSRS. Podczas zwiedzania zobaczycie nie tylko zdjęcia i dokumenty, ale przede wszystkim artefakty – ubrania, książki i zeszyty, odznaczenia wojskowe i przedmioty codziennego użytku, dzięki którym pamięć o tamtych wydarzeniach jest wciąż żywa. Szczególną wartość ma prezentowany żółty dziecięcy sweterek. W tym ubranku 3-letnia dziewczynka Krysia została 10 lutego 1940 r. wywieziona do ZSRS. Sweterek towarzyszył jej podczas ewakuacji ze Związku Sowieckiego i dalej poprzez Iran, Afrykę i Wielką Brytanię, aby w 2021 r. mógł trafić do archiwum Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Zwiedzający mają też możliwość wysłuchania fragmentów wywiadów ze świadkami historii, a emocje wypływające z tych wypowiedzi uświadomią widzom z jakimi problemami i dylematami musieli zmierzyć się zesłańcy. To właśnie dzięki tym ludziom i przedmiotom wystawa „żyje” i jest świadectwem trudnych wydarzeń z okresu II wojny światowej.

 

Wystawa będzie prezentowana aż do 9 stycznia 2022 r. w Muzeum Archeologicznym w Krakowie przy ul. Senackiej 3. 

 

Współorganizatorem oraz gospodarzem wystawy jest Muzeum Archeologiczne w Krakowie. W związku z tym składamy serdeczne podziękowania na ręce pana dyrektora dr. hab. Jacka Górskiego,  a także pracowników muzeum, szczególnie: Anny Piwowarczyk i Bogumiła Pilarskiego. Za wsparcie projektu dziękujemy Wojewodzie Małopolskiemu panu Łukaszowi Kmicie. Jesteśmy zaszczyceni, że w uroczystym otwarciu wystawy udział wzięli goście najważniejsi – Sybiracy z Krakowa oraz Katowic, a także Dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Joanna Florkiewicz – Kamieniarczyk, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Senioralnej dr Anna Okońska – Walkowicz, Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie dr Michał Masłowski oraz Rektor ds. Nauki Uniwersytetu Pedagogicznego dr hab. prof. UP Michał Rogoż. Prezentowane zbiory pochodzą z archiwum Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń UP w Krakowie.

 

 

Kalendarz

wrzesień 2021
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930